-- 2003/05 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016- 2017--
 

2005-10-15 i Moss, Norge
EP/IC S*RausHöjden´s Lothuz
EUROPA PREMIER, NOM


Eva-Linn & Bobo, S*Klinthede´z Birma

----------------

Helsingborg, 2005-09-04

EP*RausHöjden's Brown U Evelina,SBI n

HP, BIV, BEST IN SHOW SENIOR

S*Sir Maxwell's Adelaid, NFO a 21

CACE, BIV, NOM, BEST IN SHOW

Helsingborg, 2005-09-03

EP*RausHöjden's Brown U Evelina,SBI n

HP, 2a SENIOR (av 5 honor)

S*Sir Maxwell's Adelaid, NFO a 21

CACE, BIV, NOM, BEST IN SHOW


  

 

Ägare till båda katterna är Gunilla & Monica Theern

----------------

S*RausHöjden's  4-de Bästa uppfödning i Sverak 2004

 

S*RausHöjden's Nemo

BÄST  i VARIANT SBI n21 i Sverak 2004

2:dra bästa ungdjur/junior på Birma Sällskapet

 

----------------

 

EC S*RausHöjden's Prince Oliwer

BÄST i VARIANT SBI e21 i Sverak 2003, 2004, 2005

----------------

EUROPA PREMIER

S*Raushöjdens Tutti Frutti


Domare/Judge: Maud Olsen

Ägare: Anders och Christina Nilsson

Sydkattens utställning

2005-03-06

S*Raushöjdens Tutti Frutti  
EUROPA PREMIER

Domare: Maud Olsen

2005-03-05

S*Raushöjdens Tutti Frutti
Domar: Raymond Saetre

S*Raushöjdens Luzinne
BIV, NOM

Domare Dorte Kaae

S*Raushöjdens Luzinne
NOM

Domare Judith Zuurveld

S*RausHöjden's Apollonia
CAC, BIV, NOM, BOB
S*RausHöjden's Apollonia
CAC, BIV, NOM
S*RausHöjden's Marshmallow
NOM
 


----------------

GRATTIS till Nemo

2:dra bästa ungdjur/junior på Birma Sällskapet


EP S*Raushöjden's Glorious Wilma

EUROPA PREMIER

Kristianstad, 2004-09-25

Ägare: Gunilla och Monica Theern

EC S*RausHöjden's Prince Oliwer

EUROPA CHAMPION

Arendahl 2004-06-27

Ägare: Anders & Christina Nilsso

 

----------------

S*RausHöjden´s Cocoa Pops SBI b21


Datum

Plats

Domare

Resultat

2004-11-06

Borås

Jette-Eva Madsen

EX 1, NOM

2004-10-24

Tibro

Nurit Pahl

EX 1, NOM

2004-10-23

Tibro

Annelie Persson

EX 1

 

----------------

 

SKKK 2004-11-20

EP & CH RausHöjden's Luzinne
BIS - Veteran

<

Domare Anette Kampf

EP & CH RausHöjden's Pauline
"BIS - Senior

Domare Anette Kampf


----------------

S*RausHöjden's Muffin

EX 1, NOM

i Tibro den 2004-10-24

Foto Åsa Petr'e

----------------

S*RausHöjden's Marshmallow SBI b

 

Ljungbyhed 2004-10-17

S*RausHöjden's Nemo SBI n21

kl 11 EX1, BIV-T, NOM,
Domare Flavia Capra

RausHöjden's Marshmallow SBI b

kl12 EX1, BIV-T, NOM,
Domare/Judge: Henry Hornell

EP S*RausHöjden's
Glorious Wilma X,
SBI f 21

HP, NOM

 

IP/IC S*RausHöjden's
Röde Baron SBI d21

EX1, NOM

 

EP/CH S*RausHöjden's
Luzinne SBI a

HP, BIV, NOM

EP/CH S*RausHöjden's
Pauline SBI

BIS Senior

 

 

Ljungbyhed 2004-10-16

S*RausHöjden's Nemo SBI, n21

kl 11 EX1, BIV-T, NOM, BIS
Domare/Judge: Kurt Wahlberg

 

S*RausHöjden's
Marshmallow, SBI b

kl12 EX 1
Domare/Judge: Flavia Capra

EP/CH S*RausHöjden's
Luzinne
SBI a

HP, NOM

 

 

Östföldkatten  Norge

S*RausHöjden's Lothuz SBI d21

GRAND INT PREMIER

 

 

 

----------------

 

Kristianstad 2004-09-25

 

RausHöjden's Marshmallow SBI b

kl 12 EX 1, BIV-T, NOM
Domare: Flavia Capra

 

S*RausHöjden's BÄSTA uppfödning 2003 i Birma Sällskapet
S*RausHöjden's 3:dje bästa uppfödning 2003 i SVERAK

----------------

S*RausHöjden's Apollonia "Lala " SBI b
Ägare: Emelie Tell

2003-03-01
Sydkattens utställning
EX1, BIV-T, NOM

2005-03-05
Sydkattens utställning
CAC, BIV, NOM

2003-03-02
Sydkattens utställning
EX 1, NOM

2005-03-06
Sydkattens utställning
CAC, BIV, NOM, BOX

----------------

S*RausHöjden's Bästa uppfödning I BIS 2003 , 2004
S*RausHöjden's  4-de Bästa uppfödning i Sverak 2004

----------------

S*RausHöjden's Bästa uppfödning i Birma Sällskapet 2003
S*RausHöjden's 3:dje bästa uppfödning i SVERAK 2003

----------------

S*RausHöjden's 2:a Bästa uppfödning i Birma Sällskapet 2002
S*RausHöjden's 3:e Bästa uppfödning i Sverak 2002

 

 
-- 2003/05 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016- 2017--